Často kladené otázky (FAQ):

Co je v těch bombách?

V bombách je většinou propan butan, čistý propan je však lepší. Propan slouží jako palivo pro hořák ohřívající vzduch v obalu balónu. Na hodinu letu balón spotřebuje asi 35 kg propanu v závislosti na venkovní teplotě, zatížení a objemu balónu. Není se čeho obávat.

To letíte ze Šumperka?

Obyvatelé našeho venkova tak usuzují z poznávací značky doprovodného vozidla přes fakt, že balón přistál nedaleko Košic. Mylné dohady o doletu horkovzdušných balónů mají původ v románech velkého mystifikátora balónového létání Julese Verna (Pět neděl v balónu, Robur Dobyvatel). Dolet balónu je daný silou větru. Balón může odstartovat při síle přízemního větru do 25 km za hodinu a obvykle nese zásobu paliva na dvě hodiny, což dává dolet do 50 km.

Kde máte padáky?

Nikde, padáky nejsou povinnou výbavou balónu. Při malé výšce letu by posádce nebyl mnoho platný a navíc obal balónu při pádu působí podobně jako padák, není se tedy čeho obávat. Tvrdému pádu se dá předejít i včasným odhozením nadbytečné zátěže v pořadí: bomby s plynem, letuška, navigátor, palubní inženýr, cestující se závětí, držitelé průkazů ZTP-P muži, ženy a matky s dětmi.

Není vám tam nahoře zima?

Ani ne. Změna teploty je asi 6 °C na 1 km a balóny nejčastěji létají ve výšce do 1 km. Nefouká, protože Vás vítr unáší a pokud by Vám byla zima, zatopíme oběma hořáky, takže rádi půjdete do trička. Případně i donesené buřty Vám ugrilujeme.

Dá se to řídit?

Ano dá. Nejlepší výsledky na soutěžích se měří na centimetry. Pilot vtipně využívá faktu, že v každé výšce je směr větru jiný a změnou výšky balón směrově řídí. Jediným problémem je odhadnout nebo změřit v jaké výšce jakým směrem fouká vítr a odhadnout, jak se toto proudění vyvine. Je to dobrodružství s minimálním rizikem.

Proč letět s námi?

Nabízíme Vám let v rodinném duchu. Jde nám především o nezapomenutelný zážitek. Nelétáme pro zisk, ale pro zábavu. Naším mottem je spokojený zákazník.

Kolik to stojí?

Možná hodně, možná málo, ale rozhodně to stojí to za to. A proto máme létání v balónu tak rádi.

Využijte pro případné dotazy nebo objednávku letu balónem náš webový formulář.